به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی یافته های باستان شناسی وستمین در موزه تاریخ شهر ساری رونمایی می شود
1396-02-27 11:43 (آخرین بروزرسانی : 12:46 27-02-1396)
 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از رونمایی  یافته های باستان شناسی محوطه تاریخی وستمین، در موزه تاریخ شهر ساری خبر داد.

دلاور بزرگ نیا اعلام کرد؛ نتایج پژوهش های باستان شناسی محوطه تاریخی وستمین اعم از اشیای سفالی، شیشه ای و فلزی از 28 اردیبهشت در عمارت کلبادی، موزه تاریخ شهر ساری به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی افزود:این محوطه باستانی در جریان عملیات حفاری، جهت ایجاد خط انتقال گاز به این منطقه در بهار 1394 کشف شده است وستمین در حقیقت نام روستایی است که منطقه باستانی کاوش شده در 3 کیلومتری شمال آن واقع و نام اصلی این محوطه اشکانی "لت سر" نامیده می شود.

بزرگ نیا با بیان اینکه اشیای سفالی بدست آمده از ماحصل کاوش های باستان شناسان در این محوطه به شکل ظروف، مهره و سر دوک هستند گفت:بیشتر ظروف به رنگ قرمز بوده و تکنیک و ساخت آن ها از مهارت بالایی برخوردار است.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران افزود:اشیای شیشه ای این محوطه تاریخی به اشیایی به شکل عطردان و یا سرمه دان شبیه است ؛ که مهره هایی از جنس خمیر شیشه، سفال، صدف، قیر و سنگ به عنوان تزیینات در آن ها به کار گرفته شده اند. همچنین اشیایی همچون: شمشیر، خنجر، سرپیکان، دستبند، انگشتر، گوشواره، سگگ و... که عمدتا از جنس آهن هستند؛ به عنوان نمونه های فلزی یافته شده از این منطقه به شمار می روند.

این نمایشگاه از 9 صبح پنجشبه 28 اردیبهشت در عمارت کلبادی به عنوان موزه تاریخ شهر ساری  میزبان بازدیدکنندگان خواهد بود.

 

 

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5