کتاب هنر لاک تراشی مازندران منتشر شد
1396-04-17 14:04 (آخرین بروزرسانی : 14:12 17-04-1396)
 

این کتاب به قلم زینب خدامی در مجموعه کتاب های صنایع دستی بومی مازندران با همراهی سید رحیم موسوی ساروی، دبیر مجموعه به همت اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مازندران منتشر شد.

فرهنگ مازندران، جهانی پیش روی مخاطبان خود می گشاید که زیبایی و اندیشه، دو بال پرواز در آسمان آن است. مازندران، تمدنی است برخاسته از اساطیر و باورها و سنت های مردمانی به قدمت پیدایش بشر بر روی کره خاکی. صنایع دستی و هنرهای سنتی مازندران کهن یادگارانی است از گذشته های دور در ضمیر امروز زمان؛ دست مایه هایی غنی از مردمانی زلال که هنر اصیل خود را به تماشا گذاشته اند.

مجموعه کتاب های صنایع دستی بومی مازندران، آروزیی دیرین بود برای معرفی هنرهای سنتی این خطه و راهی برای حفظ  و اشاعه آن در سطح جامعه امروز.

صنایع دستی در استان مازندران، براساس تحقیقات و کاوش های باستان شناسی، سابقه و قدمت آن به قبل از میلاد مسیح می رسد. گواه این مدعا کشف غار کمربند و هوتو در بهشهر و اشیاء به دست آمده از آن که متعلق به 6 هزار سال پیش از میلاد مسیح است که حکایت از آگاهی مردم آن عصر به فن ریسندگی و تبدیل پشم به نخ دارد.

از جمله صنایع دستی استان مازندران می توان به قالی بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، بافت گلیم چه، چوقا، شمد و ملحفه، سوزن دوزی، رنگرزی و چاپ سنتی، سفالگری و سرامیک سازی، فراورده های پوست و چرم، هنرهای مرتبط با فلز، هنرهای مرتبط  با چوب، حصیربافی، طراحی سنتی و نگارگری، صحافی و جلدسازی سنتی، صنایع دستی دریایی اشاره کرد. استان مازندران به دلیل شرایط جوی و محیطی و وجود جنگل های فراوان،بستر مناسبی برای رشد انواع هنرهای چوبی از جمله گره چینی، منبت، معرق و پیکره تراشی و لاک تراشی می باشد.

هنر لاک تراشی، یکی از هنرهای سنتی استان مازندران است که توسط مردمانی که در حاشیه جنگل های انبوه زندگی می کنند و شغل اصلی اغلب آنها دامداری و چوپانی می باشد، انجام می شود.

در واقع زندگی مردمان جنگل نشین به صورت مستقیم وابسته به جنگل بوده و فلسفه ظریف لاک تراشی نیز از همین همزیستی جدایی ناپذیر انسان و طبیعت شکل می گیرد. آنها با شناختی که از انواع درختان دارند از چوب یکپارچه درختان، با استفاده از ابزار بسیار ابتدایی و محدود، انواع نیازهای روزمره مردم را برطرف می سازند. فرایند ساخت ظروف لاک تراشی به صورت کاملا فردی انجام میشود و یکی از ویژگی های مهم این هنر این است که تمامی قسمت های ظروف چوبی مانند بدنه، پایه، دسته و ... از چوب یکپارچه درختان ساخته می شوند و تمامی مراحل ساخت آنها به شکل کاملا سنتی، صورت می پذیرد.

این کتاب به قلم زینب خدامی در مجموعه کتاب های صنایع دستی بومی مازندران با همراهی سید رحیم موسوی ساروی، دبیر مجموعه درسال 95 به همت اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مازندران منتشر شد.

مواد اولیه، ابزار، مراحل ساخت، فرم ها و نقش های تزئینی و گذری برکارگاه ها و لاک تراشان بخش هایی از این کتاب هستند.

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5