همزمان با برگزاری دومین جشنواره سفره ایرانی / غذاهای جنگل نشینان حاشیه دریای خزر در غرفه مازندران معرفی می شود
1396-05-11 09:45
 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از معرفی غذاهای جنگل نشینان حوزه دریای خزر در غرفه مازندران همزمان با برگزاری دومین جشنواره سفره ایرانی در استان گلستان خبر داد.

دلاور بزرگ نیا افزود: در این جشنواره که با حضور استان های قزوین، گلستان و گیلان برگزار می شود چهار رستوران حاج حسن، حاج محسن، اکبر جوجه و میزبان و یک اقامتگاه بوم گردی منوی کاملی از غذاهای مازندرانی را ارایه می کنند.

وی همچنین از عرضه محصولات صتایع دستی مرتبط با پخت و سرو غذا درغرفه مازندران اشاره کرد و یادآور شد: در سال گذشته سه پیش غذای کچلیک کوکو ،ساک و ماهی شور و انارون  و سه غذای ماهی جرزی ،اردک شکم پر و کئی پلا به همراه چند نوشیدنی و دسرجهت ارایه به گردشگران در منوی رستورانهای استان مازندران  جای گرفت.

وی از غذا و نوشیدنی به عنوان یکی از بهترین بهانه های سفر برای برخی از گردشگران نام برد و تصریح کرد گردشگری غذا و تجربه غذاهای بومی مناطق مختلف و تمامی ملزومات مربوط به آن از آماده سازی تا سرو و همچنین فرهنگ و باورهای مربوط به غذا  یکی از پرجاذبه ترین  شاخه های  گردشگری در جهان است گه موجب جابه جایی رقم قابل توجهی از گردشگران در دنیا می شود.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران بیان کرد: چهار فصل بودن مازندران  و همچنین وجود جنگل، دریا و کوهستان در مازندران موجب شده است که تنوع قابل توجهی از غذاهای بومی داشته باشیم که متاسفانه در زندگی معمول مردم کم رنگ شده و با ذائقه فعلی آنان قدری تفاوت دارد.

وی همچنین ورود غذاهای محلی به منوی رستورانها را منوط به استقبال مردم منطقه به غذاهای سنتی برشمرد و افزود: تجربه موفق گردشگری غذا در برخی مناطق چون جنوب کشور نشان می دهد گردشگران برای انتخاب غذا در منطقه ای به منوی معمول مردم بومی توجه دارند هر چقدر غذاهای محلی در سفره مردم منطقه حضور پر رنگ تری داشته باشد سرو و ارایه غذاهای سنتی در رستورانها برای گردشگران با اقبال بیشتری مواجه می شود.

گفتنی است دومین دوره جشنواره سفره ایرانی از فردا 11 مردادماه جاری به مدت سه روز در دانشگاه آزاد شهرستان گرگان از ساعت 18 لغایت 23 آماده بازدید از علاققمندان به فرهنگ بومی و تغذیه سنتی خواهد بود.  

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5