کاوش دشت جنت رودبار از هویت تاریخی مردم رامسر پرده برداشت
1397-03-07 07:53
 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران در مراسم رونمایی از کاوش‌های سه هزار ساله رامسر گفت: کاوش دشت جنت رودبار از هویت تاریخی مردم رامسر پرده برداشت.

سیف الله فرزانه با بیان اینکه آموزش‌های باستان شناسی باید مورد توجه قرار بگیرد تا هویت تاریخی منطقه بر همگان روشن شود؛ افزود: نیرو‌های علمی و دانشگاهی کاوش علمی و پژوهشی ایزگام دشت جنت رودبار هویت تاریخی مردم رامسر را نمایان کرد.
وی درباره میراث فرهنگی و کاوش‌های باستان‌شناسی افزود: برنامه‌های حمایتی مفصلی در این زمینه از سوی اداره کل میراث فرهنگی مازندران در دستور کار است و ما به‌ خوبی می‌دانیم که اگر از میراث تاریخی‌مان حمایت کنیم، هویت تاریخی و ملی ما بیش‌از پیش شناسانده می‌شود.
فرزانه اضافه کرد: حفظ و احیای آثار تاریخی و میراث فرهنگی سبب تکمیل و تقویت صنعت گردشگری می‌شود و بکار گیری از ظرفیت‌ها و آموزش‌های دانشگاهی در این زمینه بسیار مؤثر خواهد بود
فرماندار رامسر افزود: شرایط زیست محیطی شهرستان رامسر بگونه‌ای است که اقوام گوناگونی از دیرباز در آن زندگی میکردند که قدمت آن از امروز با رونمایی این کاوش‌ها ۳ هزار سال اعلام می‌شود
محمد آزاد خطاب به مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران گفت: رامسر دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های متعددی است که باید برای ارتقا و بالفعل کردن این پتانسیل همت بیشتری صورت بگیرد.
آزاد ضمن قدردانی تیم کاوش‌های تاریخی ایزگام دشت به سرپرستی دکتر خلعتبری بر لزوم ثبت جهانی مجموعه باغ ۳۳ هکتاری و بلوار معلم در یونسکو تاکید کرد و گفت: ۱۵۰ اثر تاریخی و فرهنگی در رامسر بدست آمده که ۲۵ اثر آن ثبت تاریخی شده است.
سرپرست هیات علمی کاوش های باستان شناسی ایزگام دشت جنت رودبار رامسر از تدوین کتاب باستان شناسی کاوش های منطقه خبر داد و افزود: کاوش این محوطه توسط برترین های باستان شناسی بین الملی صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: در کاوش های گورستان یاد شده نمونه های بسیاری از بقایای انسانی، حیوانی، زغال و بقایای درون ظروف برای آزمایش آنالیزمواد، سال یابی مطابق ژنتیک ایزوتوپ دندان برای شناخت امراض، نوع تغذیه و مهاجرت جمع آوری شده است.
وی با اشاره به اینکه بقایای انسانی و حیوانی این محوطه مربوط به عصر آهن 1و2 است یادآور شد: 56 قطعه از یافته های باستان شناسی ایزگام دشت جنت رودبار در موزه مردم شناسی مجتمع موزه ای شهدای رامسر به نمایش عمومی درآمده است.

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5