هفتاد درصد سازه مسجد جامع ساری سالم ماند
1397-04-22 17:29
 

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه مسجد جامع ساری از مساجد قرون اولیه اسلامی به شمار می رود گفت: ۷۰ درصد سازه تاریخی و قاجاری مسجد سالم مانده است

محمد حسن طالبیان با بیان اینکه مسجد جامع ساری در دوره های مختلف تجدید بنا شد، اما مسجد فعلی چهار شبستان دارد که شبستان جنوبی آن مربوط به دوره قاجار بوده و سه شبستان دیگر آن مربوط به دوره پهلوی است اظهار داشت: سقف های مسجد جامع ساری چوبی و پنج تا شش سال قبل مرمت شده و درها و سقف های چوبی و سفال های آن سوخته است.

وی عنوان کرد: در ایوان جنوبی آن یک تیر چوبی، یک سقف قومی پوشش و نازک داشته که آن تیر چوبی مربوط به قاجاریه سوخته است.

طالبیان با بیان اینکه یکی از مناره ها حدود ۶۰ درصد تخریب شده است گفت: مناره دیگر نیز درخطر است زیرا چوب ها هنوز در حال سوختن است.

 

 

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور ادامه داد: خوشبختانه بخش تاریخی دوره قاجار متشکل از پوشش آجری و طاق دست نخورده و ۷۰ درصد سالم است و یک مدرسه علمیه قاجاریه موجود در پشت مسجد نیز سقفش سوخته و برخی مغازه های بازار که بین بازار و مسجد واقع شده اند نیز وضع خوبی ندارد.

وی گفت: مسجد هیئت امنایی اداره می شود و مدیریت یکپارچه ای و واحد نداشته است و این مسئله، نبود مدیریت واحد از مشکلات به شمار می رود.

طالبیان با بیان اینکه امشب یک جلسه ای با علما درباره مدیریت و مرمت مسجد داریم، درباره علت حریق گفت: احتمال اینکه یکی از کابل ها دچار حریق شده باشد وجود دارد و امشب آتش نشانی گزارش خود را کامل خواهد کرد.

معاون میراث فرهنگی کشور با عنوان اینکه خوشبختانه سازه تاریخی مسجد ۷۰ درصد سالم است گفت: مسجد روی پایه ساسانی دایر شده و از سال ۱۴۰ هجری قمری به سبک معماری خراسانی و سبک تک ایوانی ساخته شده است.

 

 

وی ادامه داد: بخش قاجار مسجد که روی پلان صفوی ساخته شده از سالمترین بخش ها بوده و فقط بخش قومی پوش آن ریخته شده است.

وی با عنوان اینکه از صبح کارآواربرداری شروع شده است و با تمام پایان آواربرداری، کارگاه مرمت برپا می شود گفت: یک طرح تاسیساتی یکپارچه و مهندسی برای مسجد درنظر گرفته می شود.

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5