مسجد جامع ساری با ضوابط میراث فرهنگی احیاء می شود
1397-04-26 21:26
 

استاندار مازندران از بازسازی و احیاء مسجد جامع شهر ساری بر اساس ضوابط میراث فرهنگی خبرداد.

محمد اسلامی درباره روند باسازی مسجد جامع ساری که شامگاه پنجشنبه دچار حریق شد اظهار داشت: سازه چوبی مسجد به سرعت دچار حریق اما تلاش شد تا از سرایت آتش سوزی به بازار جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه مسجد جامع ساری جزء آثار ثبت ملی است عنوان کرد: باید سازمان میراث فرهنگی، آتش نشانی و ستاد بحران به بررسی ابعاد حریق بپردازند تا بتوانیم ارزیابی دقیق داشته باشیم.

وی برق و تاسیسات را سبب آسیب پذیری اماکن تاریخی و میراثی همانند مسجد جامع ساری دانست و گفت: هر بنای میراثی باید یک متولی داشته باشد و به دلیل تعدد بهره برداران، سبب شد تا متولی واحدی در مسجد جامع نداشته باشیم.

استاندار مازندران خواهان تشکیل هیئت امنا برای مسجد جامع ساری شد و گفت: اوقاف نیز موظف شد تا شیوه نامه ای برای اداره مسجد جامع مشخص کند و مسئولیت های مدیر نیز ابلاغ شود.

اسلامی با بیان اینکه مسجد جامع با حمایت میراث فرهنگی بازسازی می شود اظهار داشت: متاسفانه سیستم مدیریت واحد و منسجم نداشتیم بنابراین مشکلاتی را شاهد بودیم.

وی با اشاره به تشکیل ستاد بازسازی و احیای مسجد جامع ساری ادامه داد: مهمترین تصمیم ستاد این بود که ملاحظات و نقشه فنی از سوی میراث فرهنگی ارائه شود تا میزان تاب آوری و دوام بنا مشخص شود و عملیات بازسازی با ضوابط میراثی صورت گیرد.

استاندار مازندران تصریح کرد: همچنین مقرر شد تا تاسیسات یکپارچه برای مسجد جامع تعریف شود و تاسیسات مرکزی قابلیت گرمایش و سرمایش هوشمند باشد و سیستم اطفای حریق داشته باشد.

اسلامی خواستار شناسایی بناهای میراثی و آسیب شناسی آن شد تا از بروز حوادثی نظیر مسجد جامع ساری پیشگیری شود.

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5