ارزیابی شاخص های جنگل هیرکانی در راستای ثبت جهانی
1397-05-25 09:01
 

ارزیاب های سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) اواخر شهریور و یا اوایل ماه مهر امسال برای ارزیابی شاخص های جنگل هیرکانی جهت ثبت جهانی به ایران می آیند.

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز چهارشنبه در همایش هم اندیشی و هم افزایی مدیران ملی، استانی و محلی برای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی که در هتل بادله شهرستان ساری برگزار شد ، سفر ارزیابان یونسکو برای این منظور را مهم توصیف کرد و خواستار به کارگیری همه تلاش ها برای کسب نظر موافق آنان شد. 
در این نشست مدیران کل میراث فرهنگی، منابع طبیعی و جنگلداری استان های مازندران، گیلان، گلستان و سمنان و جمعی از فرمانداران شهرستان های حوزه جنگل های هیرکانی این استان ها حضور داشتند.
طالبیان به پیشینه درخواست ثبت جنگل های هیرکانی اشاره کرد و گفت:
جمهوری آذربایجان تیر ماه سال 85 درخواستش را برای ثبت جهانی جنگل ‌های هیرکانی به یونسکو ارائه کرد ولی کارشناسان این سازمان به دلیل سهم اندک این کشور حاضر به ثبت آن به نام آذربایجان نشدند.
کشور آذربایجان بر اساس آمارهای بین المللی تنها ۲۰ هزار هکتار جنگل هیرکانی را که به جنگل خزر هم مشهور است در اختیار دارد، در حالی که سهم ایران بیش از یک میلیون و 900 هزار هکتار است .
معاون میراث فرهنگی کشور هم افزایی برای ارائه مدیریت مناسب بر عرصه های جنگل های هیرکانی در چهار استان همسایه را برای ارزیابی یونسکو مهم دانست و گفت : با توجه به شرایط حساس فعلی لازم است به لحاظ مدیریتی در سطح جهانی احساس شود جمهوری اسلامی خوب مدیریت می کند و برای اینکه اثبات آن است مقدمات را آماده کنیم.

در ابتدای این مراسم نیز سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی مازندران ضمن اشاره به اهمیت ثبت جهانی جنگل های هیرکانی، قله دماوند و چشمه سورت را دو میراث طبیعی مهم و دارای ظرفیت ثبت جهانی معرفی کرد.

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5