نمادهای سرزمین شمال در اشعار نیما بازسازی شده است.
1397-08-19 09:29 (آخرین بروزرسانی : 09:35 19-08-1397)
 

دانشیار دانشگاه مازنران اظهار داشت: نمادهای سرزمین شمال در اشعار نیما بازسازی شده است.

محمد محسنی پیش ازظهر جمعه در مراسم نکوداشت مردمی نیمایوشیج در خانه نیما در یوش، با عنوان اینکه نیما نمود باورهای دینی، اعتقادات، افکار و اندیشیه های منطقه به شمار می رود افزود: شرایط اقلیمی، طبیعی و سیاسی بر تصاویر شاعران نیز تاثیرگذار بوده است.

وی با اشاره به تاثیرات مادی و معنوی اقلیمی بر اندیشه های شاعران افزود: عوامل معنوی مانند باورها، عقاید و زبان نیز در اندیشه های نیما موثر بوده است.

وی با اظهار اینکه در اشعار نیما، طبیعت و مظاهر آن نمود پیدا کرده است گفت: در منظومه افسانه نیما، طبیعت پاک روستایی مخصوصا روستاهای شمال در اشعال نیما نمود یافته است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: نیما قصد داشت کلمات مغفول مانده زبان غیررسمی و محلی را در اشعارش پررنگ کند و نیما در قالب کلمات مازندرانی به توصیف فضای شمال پرداخته است.

محسنی یادآور شد: نیما با بکارگرفتن از واژگان مازندرانی به بازسازی اسطوره ها و اسطوره سازی می پردازد و در شعر آی آدما، دریا عشق آباد نیست و جایی است که غریق و انقلابی، سر و دست بالا می آورد و این نشان می دهد که نمادهای سرزمین شمال در اشعار نیما بازسازی شده است.

دانشیار دانشگاه مازندران، دگرگون کردن و هویت نوبخشیدن به کلمات مازندران را از ویژگی های شعر نیمایی برشمرد و گفت: نیما شاعر نماد است.

یکصد و بیست و یکمین سالروز تولد نیما یوشیج در زادگاهش یوش برگزار شد.

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5