گردشگری سلامت
1393-04-29 11:36 (آخرین بروزرسانی : 14:05 29-04-1393)
 

 

« گردشگری سلامت »

Hospital & Hospitality!

جهانی‌سازی و آزادسازی تجارت در خدمات بهداشتی و درمانی موجب شده تا گردشگری پزشكی ایجاد و امكان رشد آن فراهم شود. افزایش تقاضا برای خدمات بهداشتی به دلیل مسن‌شدن جمعیت در كشورهای توسعه‌یافته، در دسترس بودن خدمات پیشرفته پزشكی با كیفیت بالا و ارزان‌قیمت در كشورهای درحال‌توسعه نسبت به كشورهای توسعه‌یافته، لیست‌های انتظار طولانی برای عمل جراحی در كشورهای توسعه‌یافته و نبود بیمه درمانی، شایع‌ترین عوامل سفر پزشكی هستند.

برآوردها نشان می‌دهد، درآمد سالیانه حاصل از گردشگری سلامت، 60 میلیارد دلار آمریكاست كه پیش‌بینی می‌شود با رشد سالیانه 20 درصد، در سال 2012 به 100 میلیارد دلار برسد.

گردشگری پزشكی پدیده جدید در ایران نیست. در گذشته افراد از كشورهای همسایه به‌ویژه كشورهای عربی جهت دریافت خدمات بهداشتی به ایران و به‌ویژه استان فارس می‌آمدند. آمار دقیقی در مورد گردشگران پزشكی در دست نیست، ولی برخی منابع نشان می‌دهد كه در سال 2005، 17500 نفر گردشگر پزشكی به ایران آمدند و بیشتر خواستار درمان‌های پیشرفته بیماری‌های قلبی- عروقی، جراحی‌ (درمانی - زیبایی) و پیوند عضو بودند.

از آنجا كه در موضوع گردشگری سلامت، هم در بحث تعاریف و هم در موضوع سیاست‌های اجرایی و قانونمندسازی آن دچار ناهماهنگی و تشتت هستیم، به نظر می‌رسد بررسی این امر در شرایط فعلی كشور و منطقه بتواند به تدوین سیاست‌ها و قوانین كارآمد در راستای ایجاد انسجام و هدفمندی در بحث گردشگری سلامت كمك كند.

گردشگری سلامت و مراقبت‌های بهداشتی یكی از پرسرعت‌ترین رشدها را در صنعت گردشگری دنیا دارد. از دیدگاه سازمان جهانی گردشگری، مسافرت افراد از محل دائم زندگی خود جهت حفظ، بهبود یا حصول سلامت روانی و جسمی به مدت بیش از 24 ساعت و كمتر از یك سال، گردشگری سلامت نامیده می‌شود. هرچند واژه‌های متعدد و متنوعی در این مورد به كار رفته است، اما به نظر می‌رسد كه گردشگری سلامت مفهوم گسترده‌تری دارد و می‌توان آن را به گروه‌های زیر تقسیم كرد:

الف) گردشگری پزشكی: به گردشگری به منظور درمان یك بیماری یا انجام عمل جراحی، تحت نظارت پزشكی در مراكز درمانی یا بیمارستان‌ها (به‌طور متوسط دو هفته) اطلاق می‌شود و ممكن است بیمار پس از آن نیز برای دوره نقاهت، نیاز به اقامت در چشمه‌های معدنی و استراحتگاه‌ها داشته باشد.

ب) گردشگری درمانی طبیعی: به گردشگری برای بهبود یك بیماری یا گذراندن دوران نقاهت، تحت نظارت و مداخله پزشكی، با استفاده از منابع طبیعی مانند چشمه‌های آب گرم، دریاچه نمك، لجن طبی، شنزارهای رادیواكتیو و یا درمان در آب و هوای خاص اطلاق می‌شود.

ج) گردشگری تندرستی، رفاهی و یا پیشگیری: مسافرت به دهكده‌های سلامت و مناطق دارای چشمه‌های آب معدنی و آب گرم (اسپاها) برای رهایی از تنش‌های زندگی روزمره و تجدید قوا بدون مداخله و نظارت پزشكی.

 

 • تاریخچه گردشگری سلامت :

گردشگری سلامت از دیرباز وجود داشته است. برخی عقیده دارند كه این پدیده از زمان یونان و رم باستان در اروپا وجود داشته و بعد به نقاط دیگر دنیا گسترش پیدا كرده است. در دوران باستان افرادی كه دچار بیماری‌های تنفسی یا رماتیسمی بودند، متوجه شده بودند كه در برخی از مناطق، آب و هوایی خاص در بهبودشان تاثیر دارد و به آن نقاط می‌رفتند. كلمه SPA (اسپا) كه به احتمال زیاد از ریشه لاتین espa به معنای «چشمه» گرفته شده، در مورد مناطق دارای آب‌های معدنی و گرم كه پذیرای گردشگران برای استراحت و درمان بوده است، به كار می‌رود.

شواهد فراوانی از اهمیت آب‌های معدنی و گرم نزد ایرانیان نیز وجود دارد. به ویژه دسته‌بندی‌های بوعلی‌سینا كه این مناطق را به «آسایشگاه‌های معنوی، چشمه‌های درمانی و آب‌های گرم» تقسیم كرده و نحوه استفاده از هر دسته را مورد بررسی قرار داده است، نشان از اهمیت علمی این‌گونه مناطق نزد ایرانیان دارد. پیش از آن نیز یادگارهای باقیمانده در شهر نیشابور نشان‌دهنده نظام كانال‌كشی سنگی برای انتقال چشمه‌های معدنی به نزدیكی معبد آناهیتا است. این وضعیت یادآور موقعیت چشمه قدیمی مرانو در ایتالیاست كه از قدمتی پنج‌هزار ساله برخوردار است. چشمه‌های معدنی مناطق مختلف ایران دارای بیش از 30 عنصر معدنی از قبیل منیزیم، پتاسیم، سولفور، كلسیم و... هستند و برخی از آنها از خواص رادیواكتیویته برخوردارند.

از دیرباز ساكنان كشورهای همسایه، به ویژه كشورهای حاشیه خلیج‌فارس برای برخورداری از خدمات پزشكی به ایران سفر می‌كردند، اما اینكه پیشینه دقیق این سفرها از چه زمانی بوده است، اطلاعات دقیقی در دست نیست. به دلیل نزدیكی فرهنگی و ارتباطات قومی و گاه فامیلی، عمده این بیماران برای درمان به استان‌های فارس و آذربایجان مراجعه می‌كردند. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد؛ از جمله قیمت‌های مناسب و ارزان‌تر، كیفیت بالای درمان در ایران نسبت به كشورهای منطقه، نبود برخی خدمات مانند درمان نازایی، پیوند اعضا به ویژه پیوند كلیه، حلزون گوش، قرنیه و كبد، رینوپلاستی و...

در دهه 80 موضوع گردشگری پزشكی به طور رسمی در قالب كارآفرینی در بخش بهداشت و درمان مورد توجه واقع شد. در آن زمان مراكز دولتی نیز برای این منظور در نظر گرفته شدند. در این دهه به دنبال ایجاد ستاد اشتغال در وزارتخانه‌های مختلف، گردشگری پزشكی در قالب خدمات بین‌المللی سلامت مورد توجه واقع شد. هرچند در سال 1383 شورای سیاستگذاری گردشگری سلامت در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز شكل گرفت، اما چندان در این امر تاثیر نداشته است.

باید توجه داشت كه به علت تفاوت قیمت موجود بین خدمات پزشكی در ایران با سایر كشورها و ارزان‌تر بودن این قیمت‌ها در ایران، تمایل در بخش خصوصی رسمی و غیررسمی برای استفاده از این مزیت وجود دارد. از این رو افراد و شركت‌های مختلفی اعم از گروه‌های پزشكی و گردشگری و یا سایر افراد، به صورت خودانگیخته در این مسیر وارد شده‌اند و بدون وجود نظارت و یا استاندارد خاصی، گردشگران كشورهای همسایه، كشورهای اروپایی و آمریكایی را برای درمان به ایران می‌آورند. البته بسیاری از این گردشگران، جزو ایرانیان مقیم خارج (ساكن اروپا و آمریكا) هستند.

هرچند آمار دقیقی در ایران در مورد گردشگری و به ویژه بخش گردشگری سلامت وجود ندارد، اما در سال 1383 بیماران خارجی در حدود 12 هزار نفر بوده‌اند كه در سال بعد به 17 هزار و 500 نفر رسیده‌‌اند. در سال‌های بعد آماری در دست نیست، اما به نظر می‌رسد این آمار در حال گسترش باشد. درمان بیماری‌هایی نظیر ناباروری، جراحی پلاستیك، زیبایی. كاشت دندان و جراحی لثه از مهم‌ترین دلایل سفر این افراد به شهرهای مختلف كشورمان است. بیشترین مسافران گردشگری پزشكی ایران از كشورهای حوزه خلیج‌فارس و آسیای میانه هستند.

ü     طبيعت درماني:

يكي از شاخه‌هاي گردشگري سلامت، طبيعت درماني است كه بر ويژگي‌هاي آب و هوايي و طبيعي منطقه تكيه دارد و پتانسيل‌هاي آن در ايران به ویژه مازندران نيز بسيار ديده مي‌شود. استفاده از اثرات شفابخش چشمه‌هاي آب گرم براي درمان بيماري‌ها، در پزشكي نوين از جايگاه ويژه‌اي برخوردار بوده و توصيه مي‌شود. به همين دليل در سراسر جهان مناطقي كه داراي چشمه‌هاي آب گرم حاوي املاح مفيد هستند، از جمله جاذبه‌هاي گردشگري محسوب مي‌شوند.

 

 

ü     حمام‌هاي آب گرم:

حمام‌هاي آب گرم، كه معمولاً با استفاده از چشمه‌هاي آب گرم خدماتي را به گردشگران ارائه مي‌دهند از جمله شيوه‌هاي تخصصي جذب گردشگر هدف مند است. محصولات حمام‌هاي آب گرم معمولاً به 4 دسته تقسيم مي‌شود:

-        حمام آب گرم روزانه: مركزي براي ارائه خدمات تخصصي در يك روز.

-    حمام آب گرم مقصدي: مركزي كه علاوه بر حمام آب گرم، خدماتي نظير منوي غذاي سلامتي بخش و برنامه‌ها و راهكارهاي بهبود زندگي و بهبود سلامتي ارائه مي‌دهد.

-        هتل حمام آب گرم: مركزي در يك هتل كه خدمات حمام آب گرم و برنامه سلامتي ارائه مي‌دهد.

حمام آب گرم درماني: مركزي كه توسط يك يا چند پزشك و متخصص تاسيس شده و هدف اصلي شان ارائه خدمات پزشكي كامل و خدمات بهبودي نقاهت در محيطي دربرگيرنده حمام آب گرم باشد. در چنين محيط‌هايي درمان‌هاي مكمل و سنتي هم ارائه مي‌شود. 

 

 

 

پتانسیل های گردشگری سلامت استان مازندران

چشمه های آب گرم و سرد معدنی، مراکز درمانی و گیاهان دارویی:

طبیعت درمانی:

استفاده از اثر شفابخش چشمه های آب گرم برای درمان برخی بیماری ها قدمتی چندهزار ساله دارد. این روش در پزشکی نوین از جایگاهی بایسته برخوردار بوده و توصیه شده است. به همین دلیل در سراسر جهان مناطقی که دارای چشمه های آب گرم حاوی املاح مفید هستند، از جمله جاذبه های توریستی به شمار می آیند. شمار کیفیت و پراکنش چشمه های آب گرم در ایران نیز به گونه ای است که طبیعت درمانی با استفاده از آب های گرم طبیعی را به عنوان یکی از مهم ترین منابع اکوتوریسم کشور معرفی می کند. اغلب چشمه های آب گرم ایران در دامنه های رشته کوه البرز قرار دارند. با این وجود شمار چشمه های آب گرم در دیگر نقاط کشور نیز جالب توجه است.

 

جز آن برخی از انواع دیگر طبیعت درمانی هم چون لجن درمانی نیز در مناطقی از کشور هم چون دریاچه ارومیه و دامنه های قله آتشفشانی تفتان در بلوچستان رواج دارد.

هم چنین یکی از معمول ترین شیوه های طبیعت درمانی در کشور ما استفاده از نقاهتگاه های ییلاقی است برخی از این نقاهتگاه ها هم چون کلاردشت، شاندرمن و جواهر ده در مازندران، دیلمان در گیلان، شاندیز در مشهد و سردشت در خوزستان از شهرت ملی (و برای مناطقی همچون کلاردشت و جواهر ده بین المللی) برخوردار هستند. اغلب نقاهتگاه های ییلاقی سالانه پذیرای هزاران مسافر هستند مردم برای بعضی از آن ها مانند کلاردشت که در میان عوام گفته می شود هوای آن دو برابر دیگر مناطق است، اثر معجزه آسا قائل هستند.

 

 

 

 

موقعيت استان مازندران در حوزه گردشگري سلامت :

استان مازندران با توجه به موقعيت خاص اقليمي و جغرافيايي خود و با شاخصه هاي طبيعي متمايز در ميان استان هاي كشور از جمله آب و هواي بسيار مطبوع در فصل بهار و تابستان و داشتن آب هاي معدني گرم و سرد و طبيعت بكر و جذاب و محيطي آرام از نظر فرهنگي و اجتماعي به عنوان يكي از استان هاي ويژه در گردشگري سلامت قابليت مطرح مي باشد. به علت شرايط خاص از لحاظ زمين‌شناسي در دامنه‌هاي البرز به ويژه اطراف قله دماوند، آب هاي معدني با خواص مختلف درماني وجود دارد كه مهم ترين مجموعه جذاب آب گرم  را پديد آورده است.

 آب هاي معدني استان مازندران كه در حال حاضر مورد استفاده گردشگران داخلي و بوميان قرار دارد به دو بخش فصلي و غير فصلي تقسيم مي شوند. آب هاي گرم معدني غير فصلي حدوداً 84% از كل را تشكيل مي دهند كه فقط در فصل تابستان و روزهاي تعطيل سال مورد استفاده قرار گرفته و تعداد آن ها تقريبا 60 مورد مي باشد .

از كل موارد بجز آب هاي معدني هتل بزرگ رامسر كه متعلق به بنياد مستضعفان مي باشد بقيه توسط بخش خصوصي اداره مي شود كه اراضي آنها در حوزه چشمه ها، حوضچه ها و نهرها ي آب معدني واقع است.

آب هاي معدني كه تاكنون مورد استفاده قرار مي گرفته،  84% آبهاي معدني در بخش لاريجان شهرستان آمل، 12% در شهرستان رامسر و 4% در منطقه ييلاقي لاويج شهرستان نور واقع شده اند. البته در شهرستان هاي تنكابن – بابل – سوادكوه - نكا و ساري نيز چشمه هاي آب معدني فراواني وجود دارد، كه با بررسي هاي بعمل آمده، امكانات اقامتي  تنها پاسخ گوي 4% از نياز گردشگران است . 

از نظر تامين آب در حمام هاي موجود 77% به صورت استفاده از سرچشمه ، 12% با ايجاد مخزن بر روي چشمه و انتقال آب به حمام ها و 11% با ايجاد حمام و حوضچه در محل جوشش آب مي باشند .

در مبحث گردشگری سلامت، مازندران دارای آب های معدنی متعدد، مراکز درمانی مجهز در زمینه درمان و نیز دارای طبیعت ساحلی، جنگلی و کوهستانی به قصد سلامت می باشد. در ذیل به شاخصه های تاثیر گذار بر گردشگری سلامت اشاره می شود. 

 

 

 

 

 

 • آبهاي گرم و سرد معدني استان :

آبگرم معدني لاويج :

روستاي  ييلاقي لاويج در 25 كيلومتري جنوب غربي شهر چمستان از توابع شهرستان نور در ميان دره هاي سرسبز جنگلي قرار دارد . وجود آب معدني سرد و قابل آشاميدن در پارك كشپل جذابيت هاي اين مجموعه را كامل تر كرده است .

در حال حاضر در 5 نقطه از اين روستا از آب گرم معدني براي استفاده مردم بهره برداري مي شود كه دو نقطه آن به صورت جديد و مدرن با استخر و واحد هاي خصوصي در حال ارائه سرويس به گردشگران مي باشد .

آب گرم معدني لاويج با گرما ي طبيعي مقدار زياد املاح گوناگون شامل فسفر، پتاسيم، كلسيم و منيزيم را داراست و به دليل خواص بالاي درماني براي دردهاي استخوان، مفاصل، رماتيسم و بيماري هاي پوستي بسيار مفيد بوده است. مهم ترين خواص اين آب گرم ها تاثير آنها در بيماري يرقان است كه آن را از اين حيث در ايران بي نظير كرده است. رسوبات اين آب ها بويژه پس از بر جاي ماندن حاصل از لايروبي چشمه ها نيز جهت درمان و ساخت داروهاي مختلف قابل استفاده است .

 

 

 

آب گرم معدني رامسر :

شهرستان رامسر با زيبائي وصف ناپذير در غربي ترين نقطه استان مازندران در دامنه جنگلي و زيباي البرز و سواحل زيبا ، ييلاقات خوش آب و هوا مانند جواهر ده داراي آب هاي معدني منحصر به فردي مي باشد .

آب هاي معدني رامسر در اطراف محوطه هتل هاي جديد و قديم داراي حرارت 30 درجه سانتيگراد شامل املاح كلسيم، منيزيم، سديم، كلرايد، سولفات، سيليس، آمونياك، نيترات در آن وجود داشته و استفاده از آن ها باعث درمان دردهاي مفاصل، بيماري هاي پوستي و درمان جوش هاي بدن، جلوگيري از ريزش مو و رفع گرفتگي عضلات مي شود.

علاوه بر موارد فوق، آب معدني معروف به مادر شاه در اين مجموعه داراي خواصي تسكين اعصاب و درمان روماتيسم مي باشد .

شهرستان رامسر چشمه هاي آب معدني فراواني وجود دارد كه اغلب آن ها سرد مي باشد،  هم چنين چشمه هاي دامنه يك رشته كوه به نام دريا ديم با حدود 800 الي 900 متر ارتفاع ، و سادات شهر نيز را مي توان اشاره كرد .

 

آب گرم معدني سادات شهر :  

سادات شهر در فاصله چهار كيلومتري شهر رامسر داراي چشمه اي محمد گرما، عزيز گرما، شكر گرما، كش گرما، سنگ بنه و نمك گرما مي باشد.

درجه حرارت آب به جز چشمه نمك گرما، در سر چشمه اصلي حدود 35 درجه بوده و به دليل اهميت آب ها در يك كانال براي استفاده در استخرها و وان ها از حرارت آن ها كاسته مي شود. املاح موجود در آن ها باعث درمان درد مفاصل و روماتيسم، بيماري هاي پوستي  و تسكين اعصاب مي گردد. البته چشمه نمك گرما داراي حرارت 17 درجه سانتي گراد داراي خواص درمان جوش بدن و بيماري هاي پوستي است .

 

 

آب سرد معدنی نیدشت رامسر:

آب سرد معدنی در دوازده کیلومتری جنوب رامسر در دره ای کنار رودخانه صفارود واقع است و به آب معدنی نیدشت رامسر معروف است.

پیرامون چشمه، پوشیده از درختان جنگلی است. قبل از سال1320برای بهره برداری از آب این چشمه، جاده ای خاکی از رامسر تا چشمه به دست مهندسان آلمانی ساخته شد و از آن تاریخ به جاده نیدشت رامسر شهرت دارد. در آن ایام قرار بود آب این چشمه که همانند آب چشمه آب علی دارای گاز طبیعی است، مورد استفاده تجاری و مسافران هتل ها قرار گیرد ولی با بروز جنگ جهانی و خروج اجباری آلمانی ها از کشور، این پروژه ناتمام ماند و با گذشت بیش از 50 سال هنوز این منبع عظیم در آمدخیز، به حال خود رها شده و دست نخورده باقی مانده است و بیشتر مردم رامسر از خواص آب درمانی آن بی خبرند و فقط گروهی قلیل از آب آن، آن هم به طور اتفاقی استفاده می کنند.

طبق آزمایش های به عمل آمده مشخص شد که در یک لیتر آب معدنی نیدشت رامسر، 76 میلی میکرو رادیو اکتیو وجود دارد و این مقدار رادیواکتیو در صورتی است که آزمایش در خود چشمه به عمل آید وگرنه به مرور زمان، تاثیر رادیواکتیو از بین می رود.

 

 

آب گرم معدني لاريجان :

روستاي ييلاقي و توريستي آب گرم در دامنه شرقي قله دماوند قرار دارد . ميزان آب دهي سر چشمه اصلي حدود هزار ليتر در ثانيه و ميزان حرارت آن به 62 درجه بالغ مي شود. موادي مانند هيدروژن سولفوره، كلرور دو سود، سولفات دوكلسيم، سيليس، اكسيد دو منيزيم در آن موجود است.  اين آب براي درمان بيماري هاي پوستي، زخم هاي كهنه، روماتيسم و درد مفاصل، بيماري مجاري تنفسي سودمند است.

 

آب معدني اسك :

آب هاي گرم روستاي ييلاق و كوهستاني اسك در حاشيه جاده هراز، داراي 19 درجه سانتي گراد  حرارت با خواص گوگردي در تمامي سطح اين روستا جاري است و استخرها و نهرهاي فراواني را تشكيل مي دهد. آب داراي اكسيد كربنيك و كلسيم به مقدار زياد و نمك، منيزيم، كلرور هاي مختلف، آهن، سود پتاس، بيكربنات دوسود مي باشد.

بي كربنات دو سود در حين مجاورت با هوا سخت و جامد شده و قشر آهكي توليد كرده و سپس سنگ مرمر تبديل مي شود. زاج و شوره در كوه هاي اطراف آب معدني مورد استفاده اهالي است.

استحمام در آب هاي فيروزه اي رنگ آب اسك، براي زيبائي و طراوت پوست، درمان سوء هاضمه، رفع انسداد مجاري مختلف لنفاتيسم بسيار موثر بوده و علاوه بر آن بيماري هاي پوستي را معالجه مي كند.

 

آب گرم معدني زاغ چشمه :

آب معدني  شفا بخش در داخل بخش قديمي روستاي اسك داراي دو چشمه كوچك كنار هم از دل زمين مي جوشد كه آب بالاي چشمه در قسمت بالاتر، براي خرد كردن سنگ هاي كليه و درمان بيماري هاي چشمي بي نظير و معجزه آسا ست.

 

آب گرم معدني استراباكو :

آب گرم استراباكو با حرارت 34  درجه سانتي گراد از پاي كوه جوشيده و پس از جمع شدن در دو استخر تقريباً بزرگ، از آن سر ريز كرده و به داخل رود خانه مي ريزد و ميزان آب دهي تقريبا 4 اينچ در ثانيه است.

اين آب داراي ماده اي به نام زبيق مي باشد كه براي درمان بيماري هاي عفوني به ويژه در پوست كاملاً موثر است. علاوه بر آن در آزمايشات جديد مشخص شده كه داراي جيوه، منيزيم، يد، پتاسيم بوده و با ته نشين شدن و در شرايطي، املاح با نوشيدن آن براي درمان بيماري هاي كليه و كبد هم مفيد واقع مي شود. فوايد ديگر آن شفافيت پوست به دليل برخورداري از جيوه مي باشد و به نظر مي رسد كه رسوبات قرمز رنگ و زيباي آن در صورت فر آوري براي سفيدي و شفافيت و طراوت و شادابي پوست و درمان بيماري هاي ديگر موثر بوده و در صورت معرفي طرفداران زيادي خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

آب معدني آمولو :

چشمه آب معدني آمولو معروف به پرسم (پاراسم) در كيلومتر 30  آمل به تهران در پائين جاده هراز كاملاً در مجاورت رود هراز از زمين خارج شده و در حوضچه بزرگي را تشكيل مي دهد، آب سرد بوده و داراي املاح كلسيم، سديم، پتاسيم، منيزيم، ذسوافات، فلورايد، كلريد، كربنات و py  مي باشد .

در سال 1971 اولين كارخانه تصيفه و بسته بندي آب معدني ايران در اين محل ساخته شد و با ايجاد مخزن و پمپاژ آب به بالاي جاده، كارخانه مستقر گرديد.

نوشيدن آن براي رفع بيماري هاي گوارشي و درمان بيماري هاي داخلي و تنظيم متابوليسم بدن عالي بوده و استحمام درآ براي تسكين اعصاب،  ايجاد آرامش و تازگي، درمان مفاصل و بيماري هاي پوستي مفيد است.

 

آب معدني قلا دختر :

در حاشيه شهر ييلاقي و كوهستاني پلور در جاده توريستي و معروف هراز و در جنوبي ترين منطقه شهرستان آمل قرار دارد. در اين مجموعه صتعتي با افزودن گاز ازن شرايطي پديد مي آيد كه فوايد درماني شامل: جذب سريع و تنظيم متابوليسم بدن و افزايش اثر گذاري مفيد، دفع مناسب مايعات مضر و مواد زايد مانند اوره و اسيد اوريك، اثرات درماني و بسيار مفيد بر دستگاه گوارش و ازدياد تبادلات سلولي، تنظيم فعاليت هاي معده، كبد و روده، عدم وجود سولفات و سديم در آب. مناسب شرايط كودكان و هم چنين ايجاد شادابي و نشاط و اثرات مفيد در اعصاب و بروز آرامش را مي توان نام برد.

 

آب معدني آزرو :

در روستاي آري در بخش بند پي شرقي شهرستان بابل، در ميان يك دره زيباي جنگلي و در كنار رودخانه قرار دارد. آب با جوشش از زمين استخري  ايجاد كرده است و به دليل وجود تركيبات گوگردي براي درمان بيماري هاي پوستي، روماتيسم، درد مفاصل و ايجاد آرامش و تسكين اعصاب بسيار مفيد است.

      

آب معدني قرمرض :

چشمه آب سرد معدني قرمرض يكي از معروف ترين آب هاي معدني مازندران در 12 كيلومتري شهرستان نكا است و به دليل برخورداري از مواد و املاح مختلف داراي خاصيت هاي پزشكي از جمله خرد كننده سنگ هاي كليه مي باشد.

 

آب معدني فلكده

اين آب گرم در جنوب غربي مركز شهرستان تنكابن، با درجه حرارت حدود 20 درجه است.

 

 

چشمه سورت

این چشمه آب نمک در ارتفاعات منطقه سورت در ۵ کیلومتری قلعه سر و شرق روستای اروست (۱۰۰ کیلومتری شمال دامغان) واقع شده‌است و دارای منظره‌های بدیعی از پلکان‌های آب ریز با رنگ نارنجی, می‌باشد. آن طور که از حالت زمین در شعاع چند صد متری آن بر می‌آید, احتمالاً این چشمه در گذشته از وسعت بیشتری برخوردار بوده‌است. جاندارانی که عمدتاً در آب شور این چشمه زیست می‌کنند شامل بعضی از حشرات بال دار و لاروهای آن ها هستند. طعم آب در نقاط مختلف این چشمه متفاوت است, به گونه‌ای که شامل مزه‌های تلخ, ترش, شیرین و بی مزه (چشمه‌های بخش غربی) و شور (چشمه بخش شرقی) می‌باشد.

 

   

 

 

 

آب معدنی دو برار سوادکوه:

اين آب گرم در میان کوههای سر به فلک کشیده منطقه سوادکوه قرار دارد، خاصیت درمانی آن برای رفع بیماری های کلیوی، رماتیسم و بیماری های پوستی می باشد.

 

 

 

 

گياهان داروئي مازندران :

 استان مازندران با داروهاي گياهي و طب سنتي، توانمندي بالايي وجود دارد و در اين راستا، گونه های مختلف از گياهان دارويي شناسايي و به ثبت رسيده است و در زمينه تهيه داروها به شكل سنتي و مدرن و صنعتي اقدامات زيادي در استان مازندران صورت گرفته است و عرصه هاي بسيار زيادي جهت پرورش اين نوع گياهان در مناطق مختلف استان از جمله كوهپايه هاي البرز  به اين امر اختصاص يافته است و در اين حوزه، توليد عسل در استان مازندران با عسل آويشن معروفيت جهاني دارد.

استان مازندران درسه عرصه كوهستاني، ساحلي و دشت قابليت رشد طبيعي بسياري از ارقام گياهان زينتي نظير «هميشه بهار»، «رعنازيبا»، «ريفن باخيا»، «هورتانسيا»، «آزاليا»، «گلايول»، «نرگس» و «اطلس» را دارد و هم چنين دراين استان انواع گياهان دارويي مانند «بابونه آلمانيم»، «گل گاوگاوزبان»، «سنبل الطيب»، «رزماري»، «شبت»، «ريحان»، «سرخارگل»، «آويشن» و «بادرنجبوي» مي‌رويد. استان مازندران داراي يك هزار و 234 هكتارسطح زير كشت به ميزان توليد دو هزار 444 تن گياهان دارويي در سال است.

  

 

 

 

 

 

 

مراکز درمانی:

در سال های اخیر صنعت گردشگری سلامت شاهد رشد چشمگیری در سطح کشور و استان ها بوده است .
بیمارستان ها و مراکز معتبر درمانی با اطلاع رسانی و معرفی خدمات و امکانات خود به طرق گوناگون در جهت ارتقاء جایگاه و سهم خود از بازار جهانی تلاش می نمایند .

از آنجا که مراکز تشخیصی و درمانی مازندران دارای مزیت های فوق العاده در زمینه ارائه کیفی و کمی خدمات تشخیصی و درمانی تخصصی و استفاده از پزشکان و جراحان مجرب و تجهیزات پزشکی پیشرفته بوده و از طرفی هزینه خدمات آنها نیز ارزان تر و قابل رقابت با اکثر کشورها می باشد،  لذا لازم است حضوری فعال تر در عرصه رقابت های جهانی داشته باشیم.

عمل‌هاي زيبايي و جراحي‌هاي تخصصي نيز عامل جذب گردشگران بسياري در سراسر دنياست. در ايران رونق جراحي‌هاي زيبايي موجب افزايش كيفيت اين عمل‌ها شده است.

بيمارستان‌هاي تخصصي دولتي و خصوصي در كنار مراكز مختلف پزشكي مانند مراكز طب سنتي و دانشكده‌هاي متنوع پزشكي راه‌اندازي شده‌اند. اين مراكز هم به طور متقابل سرمايه فكري و مهارت‌هاي تخصصي را براي حمايت از صنعت گردشگري سلامت تامين مي‌كنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

گردشگری پزشکی:

 

تعداد داروخانه های استان مازندران

 

ردیف

نام شهرستان

تعداد داروخانه ها

 

جمع کل

1

شهرستان عباس آباد

شبانه روزی

2

8

روزانه

6

2

شهرستان آمل

شبانه روزی

3

48

روزانه

45

3

شهرستان بابلسر

شبانه روزی

2

18

روزانه

16

4

شهرستان بهشهر

شبانه روزی

2

25

روزانه

23

5

شهرستان چالوس

شبانه روزی

2

18

روزانه

16

6

شهرستان فریدونکنار

شبانه روزی

1

8

روزانه

7

7

شهرستان گلوگاه

شبانه روزی

1

5

روزانه

4

8

شهرستان قائم شهر

شبانه روزی

3

41

روزانه

38

9

شهرستان جویبار

شبانه روزی

1

10

روزانه

9

10

شهرستان محمود آباد

شبانه روزی

1

10

روزانه

9

11

شهرستان میاندورود

شبانه روزی

-

5

روزانه

5

12

شهرستان نکا

شبانه روزی

1

12

روزانه

11

13

شهرستان نور

شبانه روزی

2

13

روزانه

11

14

شهرستان نوشهر

شبانه روزی

2

12

روزانه

10

15

شهرستان رامسر

شبانه روزی

1

12

روزانه

11

16

شهرستان ساری

شبانه روزی

5

71

روزانه

66

17

شهرستان سوادکوه

شبانه روزی

1

8

روزانه

7

18

شهرستان سیمرغ

شبانه روزی

-

2

روزانه

2

19

شهرستان تنکابن

شبانه روزی

1

20

روزانه

19

20

شهرستان بابل

شبانه روزی

5

50

روزانه

45

 

 

 

 

بخش های بستری، کلینیکی و پاراکلینیکی

بیمارستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران

 

®    بیمارستان بوعلی سینا ساری

بلوار پارسداران / 16 01512233011

داخلی – اطفال – جراحی اطفال – جراحی عمومی –ENT– چشم – ارتوپدی –PICU  - NICU– داخلی اعصاب – نوزادان – انکولوژی – بخش اورژانس

آندوسکوپی، برونوسکوپی ، تست ریه ، هموفیلی ، تالاسمی ، الکترومیوگرافی ، الکترو انسفالوگرافی ، فیزیوتراپی ، گفتار درمانی ، بینایی سنجی ، آزمایشگاه ، رادیولوژی ، داروخانه

®    بیمارستان فاطمه زهرا (س) ساری

بلوار ارتش / 5 01512223023

داخلی –ICU–CCU– جراحی قلب – قلب و عروق –post CCU

تست ورزش ، تست ریه ، دیالیز ، اکوکاردیوگرافی ، آنژیوگرافی ، پزشکی هسته ای ، پیس میکر ، آزمایشگاه ، رادیولوژی ، داروخانه

®    مرکز روانپزشکی و سوختگی زارعساری

ابتدای جاده ساری نکا / 9 01513283886

بخش اورژانس – معتادین – جراحی – ترمیمی – سوختگی – روانپزشکی –ICU

کاردرمانی – آزمایشگاه – رادیولوژی – داروخانه

®    مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره ) ساری

بلوار امیر مازندران خیابان رازی / 4 01512261700

داخلی -  زنان و زایمان – جراحی عمومی –جراحی مغز و اعصاب – اورولوژی – ارتوپدی –ICU– نوزادان – انکولوزی – بخش اورژانس – آندوسکوپی – برونکوسکوپی – کولونوسکوپی – تست ریه – دیالیز –IVF– شیمی درمانی – اکوکاردیوگرافی – الکترومیوگرافی – ماموگرافی –Ctscan - ٍERCP–MRI– آزمایشگاه – رادیولوژس – داروخانه

®    بیمارستان امام رضا (ع) آمل

بلوار امام رضا (ع) خیابان امام رضا (ع) روبروی شهربانی / 15 01213274011

داخلی – اطفال – جراحی عمومی – ارولوزی – روانپزشکی –PICU–ICU– داخلی اعصاب – قلب و عروق – عفونی – مسمومین – بخش اورژانس

آندوسکوپی – کلونوسکوپی – تست ورزش – تست ریه – دیالیز – تالاسمی – الکترومیوگرافی – اکتروانسفالوگرافی – اکو کاردیوگرافی – آزمایشگاه – رادیولوژی – داروخانه

®    بیمارستان امام علی (ع) آمل

خیابان نور اول جاده چمستان بعد از شرکت کاله / 4 01212264661

زنان و زایمان – داخلی – اطفال  - ICU–NICU– نوزادان

ماموگرافی – آزمایشگاه – رادیولوژی – داروخانه

®    بیمارستان 17 شهریور آمل

میدان 17 شهرویور روبروی هلال احمر / 3 01212224001

داخلی – جراحی عمومی – جراحی مغز و اعصاب – ارولوژی – جراحی ENT– جراحی چشم  - ارتوپدی –ICU- سیستوسکوپی – برونوسکوپی – هموفیلی –Ctscan– اکوکاردیوگرافی – سنگ شکن – آزمایشگاه – رادیولوژی – داروخانه

®    بیمارستان امام سجاد (ع) رامسر

میدان انقلاب روبروی اداره پست / 35 01925222031

داخلی – اطفال – زنان و زایمان – جراحی عمومی – جراحی مغز و اعصاب – اورولوژی –ENT– چشم – ارتوپدی Post CCU–ICU–CCU–NICU– داخلی اعصاب – نوزادان – بخش اورژانس

آزمایشگاه – رادیولوژی – داروخانه  - CTscan– تست ورزش – دیالیز – تالاسمی – آندوسکوپی

®    بیمارستان شهید بهشتی نوشهر

خیابان ابن سینا / 13 01913233212

داخلی – اطفال – زنان و زایمان – جراحی عمومی – ارولوژی –ENT– چشم  - ارتوپدی –ICU–CCU– نوزادان – بخش اورزانس – آندوسکوپی – هموفیلی – دیالیز – تالاسمی – آزمایشگاه – رادیولوژی – داروخانه

®    بیمارستان شهید رجایی تنکابن

میدان امام خمینی (ره) روبروی بانک ملی مرکزی / 10 01924237004

داخلی – اطفال – زنان و زایمان – جراحی عمومی – ارولوژی –ENT– چشم – ارتوپدی PostCCU–ICU–CCU–NICU– داخلی اعصاب – نوزادان – بخش اورژانس – آزمایشگاه – رادیولوزی – داروخانه –Ctscan– کولونوسکوپی – دیالیز – تالاسمی – آندوسکوپی – هموفیلی

®    بیمارستان آیت الله طالقانی چالوس

خیابان امام خمینی (ره) 7 01912223054

داخلی – اطفال – زنان و زایمان – جراحی عمومی – اورولوژی –ENT– ارتوپدی –ICU–CCU- داخلی اعصاب – عفونی – نوزادان – بخش اورژانس

MRI–Ctscan– هموفیلی – دیالیز – تالاسمی

®    بیمارستان امام خمینی (ره) نور

خیابان امام خمینی (ره) / 12 01226222010

داخلی – اطفال – زنان و زایمان – جراحی عمومی – ارولوژی –ENT– ارتوپدی – چشم – نوزادان –ICU–CCU– تست ورزش – دیالیز – تالاسمی – آندوسکوپی – اکوکاردیوگرافی

®    بیمارستان حضرت قائم کلاردشت

بلوار امام خمینی (ره) / 019222625115

داخلی – اطفال – زنان و زایمان – جراحی عمومی – آزمایشگاه – رادیولوژی – داروخانه

®    بیمارستان رازی قائمشهر

خیابان یوسف رضا / 20 01232218018

داخلی – اطفال – زنان و زایمان  - جراحی عمومی – اورولوژی –ENT– چشم – ارتوپدی – روانپزشکی –ICUpost، CCU–NICU–CCU– عفونی – نوزدان بخش اورژانس

 آندوسکوپی – سیستوسکوپی – تست ورزش – تالاسمی – الکتروکاردیوگرافی – اکوکاردیوگرافی –Ctscan– سنگ شکن

®    بیمارستان شهدای زیراب

خیابان آزادی / 6 01245352955

داخلی – اطفال – زنان و زایمان – جراحی عمومی –ENT– ارتوپدی –ICU  - عفونی – دیالیز – تست ریه – تالاسمی – آزمایشگاه – رادیولوژی – داروخانه

®    بیمارستان عزیزی جویبار

خیابان امام خمینی (ره) روبروی مسجد اعظم / 01243224711

داخلی – اطفال –زنان و زایمان – جراحی عمومی – نوزادان –CCU

تالاسمی – اکوکاردیوگرافی – ازمایشگاه – رادیولوژی – داروخانه

®    بیمارستان شهدای محمود آباد

جنب شبکه بهداشت / 01227741535  و 01227730867

داخلی – اطفال – زنان و زایمان – جراحی عمومی – نوزادان

آزمایشگاه رادیولوژی – داروخانه

®    بیمارستان امام خمینی (ره) فریدونکنار

خیابان امام خمینی (ره) / 8 0112565008

داخلی – اطفال – زنان و زایمان – جراحی عمومی – جراحی مغز و اعصاب –ENT– چشم – ارتوپدی –ICU–CCU– داخلی – اعصاب – نوزدان – دیالیز – تالاسمی – اکوکاردیوگرافی – آزمایشگاه – رادیولوژی – داروخانه – فیزیوتراپی

®    بیمارستان حضرت زینب (س) بابلسر

سادات محله (چمران) / 01125234994

جراحی زنان و زایمان – نوزادان

آزمایشگاه – سونوگرافی

®    بیمارستان امام حسین (ع) نکا

روبروی مصلای امام خمینی (ره) / 3 01525632151

داخلی – اطفال – زنان و زایمان – جراحی عمومی

ازمایشگاه – رادیولوژی – داروخانه

®    بیمارستان شهدای بهشهر

ابتدای بلوار شهید هاشمی نژاد / 41 01525281237

زنان و زایمان – نوزادان –NICU

®    بیمارستان امام خمینی (ره) بهشهر

پارک ملت خیابان امام خمینی (ره) / 5 01525241401

داخلی – اطفال – جراحی عمومی – جراحی مغز و اعصاب – ارولوژی –ENT– چشم – ارتوپدی –CCUPost–ICU–CCU– داخلی – اعصاب  - نوزادان  - بخش اورژانس – آندوسکوپی، کلونوسکوپی، هموفیلی، دیالیزف تالاسمی، CTscan– اکوکاردیوگرافی

®    بیمارستان ثامن الائمه (ع) گلوگاه

کمربندی شرقی / 5 01526220191

داخلی – اطفال – زنان و زایمان – جراحی عمومی – سونوگرافی – آزمایشگاه – آزمایشگاه – رادیولوژی – الکتروکاردیوگرافی – پاتولوژی

®    بیمارستان مهر بهشهر (خصوصی)

چهارراه گرگان خیابان پاسداران / 4 01525220270

داخلی – اطفال – جراحی – ارتوپدی –ENT– چشم – زنان و زایمان – قلب و عروق –CTScan – رادیولوژی

®    بیمارستان دکتر امیدی بهشهر (خصوصی)

خیابان آیت الله کوهستانی / 01525225152

داخلی – اطفال – جراحی – ارتوپدی  - زنان و زایمان – قلب وعروق – رادیولوژی

®    بیمارستان شفا ساری (خصوصی)

کمربندی شرقی بلوار ولیعصر / 9 01513255006

داخلی – زنان و زایمان – جراحی عمومی – مغز و اعصاب – ارولوژی – ارتوپدی –CCU–ICU– نوزدان – بخش اورژانس  - جراحی قلب – سنگ شکن

CTScan– رادیولوژی

®    بیمارستان امیر مازندران ساری (خصوصی)

بلوار امیرمازندرانی سه راه کشاورزی /4 01513255201

داخلی – زان و زایمان – جراحی عمومی – جراحی مغز و اعصاب – ارولوژی – ارتوپدی –CCU–ICU– نوزادان – سونوگرافی – آزمایشگاه – رادیولوژی – الکتروکاردیوگرافی – پاتولوژی

®    بیمارستان نیمه شعبان ساری (خصوصی)

بلوار پاسداران جنب پرتو مازند / 4 01512230111

داخلی – زنان  و زایمان – جراحی عمومی – جراحی مغز و اعصاب – ارتوپدی –CCU–ICU– نوزادان – جراحی قلب – سنگ شکن – سونوگرافی – آزمایشگاه – رادیولوژی – الکتروکاردیوگرافی – پاتولوژی

®    بیمارستان احمدنژاد کتالم رامسر (دانشگاه آزاد)

کتالم جنب بانک ملی / 01925243199

داخلی – زنان و زایمان – جراحی عمومی – رادیولوژی

®    بیمارستان بوعلی نکا (تامین اجتماعی)

میدان امام حسین (ع) جاده اومال / 19 01525645118

داخلی – زنان و زایمان – جراحی  عمومی – رادیولوژی

®    بیمارستان حکمت ساری (تامین اجتماعی)

میدان شهدا بلوار طالقانی / 9 01513268921

داخلی – زنان و زایمان – جراحی عمومی –CCU–ICU– رادیولوژی

®    بیمارستان شفا بابلسر (تامین اجتماعی)

خیابان امام خمینی (ره) / 9 01125238030

داخلی – زنان و زایمان – جراحی عمومی –CCU–ICU– رادیولوژی

®    بیمارستان ولیعصر قائم شهر (تامین اجتماعی)

خیابان ساری / 5 01233232032

داخلی – زنان و زایمان – جراحی عمومی – جراحی مغز و اعصاب – ارولوژی – ارتوپدی –CCU–ICU– نوزادان – بخش اورزانس – جراحی قلب – سنگ شکن –Ctscan– رادیولوژی

®    بیمارستان رازی چالوس (تامین اجتماعی)

خیابان نواب صفوی تقاطع کمربندی / 7 01912243006

داخلی – زنان و زایمان – جراحی عمومی –CCU  - ICU- رادیولوژی

 

بیمارستان های بابل:

 

 • نام بیمارستان : کودکان امیرکلا وابسته به علوم پزشکی بابل 

نوع فعالیت : فوق تخصصی کودکان

تعداد تخت فعال : 126 تخت

امکانات موجود: تعداد تخت عمل: 2 تخت

درمانگاه یا کلینیک تخصصی : - فوق تخصصی نوزادان، آنکولوژی، آلرژی، غدد، عفونی، کلیه، جراحی، گوارش، مغز و اعصاب، داخلی اطفال و قلب اطفال

اورژانس، رادیولوژی، آزمایشگاه، پاتولوژی، بخش ژنتیک : (آزمایشات تالاسمی، تعیین هویت، تعیین جنسیت، CF)، آندوسکوپی، سیستوسکوپی، برونکوسکوپی، کلونوسکپی، شیمی درمانی، هموفیلی، تالاسمی، سونوگرافی، الکتروکاردیوگرافی، الکتروآنسفالوگرافی، اکوکاردیو گرافی، اسپیرومتری، فیزیوتراپی و داروخانه

ویژگی بارز : درمان هر نوع بیماری کودکان

 

 • نام بیمارستان : آیت اله روحانی وابسته به علوم پزشکی بابل 

نوع فعالیت : عمومی

تعداد تخت فعال : 308 تخت

امکانات موجود:

 تعداد تخت عمل: 10 تخت، تعداد اتاق زایمان : 2 واحد

درمانگاه یا کلینیک تخصصی : - کودکان و زنان، داندان پزشکی، پوست، ریه، قلب و عروق، اعصاب و روان، غدد، مغز و اعصاب، روماتولوژی، گوارش، OENT، هماتولوژی، عفونی، بیهوشی و تغذیه

اورژانس، رادیولوژی، آزمایشگاه، پاتولوژی، شنوایی سنجی، گفتار درمانی، بینایی سنجی، آندوسکوپی، برونکوسکوپی، کلونوسکپی، شیمی درمانی، هموفیلی، تالاسمی، سونوگرافی، الکتروکاردیوگرافی، الکتروآنسفالوگرافی، اکوکاردیو گرافی،ERCP،  قلب و اطفال، اسپیرومتری، فیزیوتراپی، تست ریه، تست ورزش، آنژیو چشم، اسکان چشم، اکو چشم، اکو قلب از مری، قلب، شیمی درمانی، آنژیوگرافی و داروخانه

ویژگی بارز : تجهیزات نادر در کشور و فضای وسیع

 

 • نام بیمارستان : شهید یحیی نژاد وابسته به علوم پزشکی بابل 

نوع فعالیت : عمومی

تعداد تخت فعال : 199 تخت

امکانات موجود:

 تعداد تخت عمل: 8 تخت، تعداد اتاق زایمان : 1 واحد

درمانگاه یا کلینیک تخصصی : - عمومی، داخلی، اطفال، زنان و زایمان، ارتوپدی، پوست، روان پزشکی، قلب و عروق، جراحی عمومی، داخلی مغز و اعصاب، عفونی، بیهوشی و طب فیزیکی

اورژانس، رادیولوژی، آزمایشگاه، پاتولوژی، فیزیوتراپی، آندوسکوپی، کلونوسکپی، سونوگرافی، الکتروکاردیوگرافی، اکوکاردیو گرافی، تست ورزش و داروخانه

ویژگی بارز : وجود بخش های روان پزشکی و پوست و ایزوله تنفسی  

 

 • نام بیمارستان : 17 شهریور وابسته به علوم پزشکی بابل 

نوع فعالیت : تخصصی و زنان و زایمان

تعداد تخت فعال : 25 تخت

امکانات موجود:

 تعداد تخت عمل: 2 تخت

درمانگاه یا کلینیک تخصصی : - عمومی، اطفال، زنان و زایمان، دندان پزشکی و مامایی

رادیولوژی، آزمایشگاه، الکتروکاردیوگرافی، مامایی، تزریقات، پانسمان، شنوایی سنجی و داروخانه

ویژگی بارز : فعالیت شبانه روزی

 

 • نام بیمارستان : شهید بهشتی وابسته به علوم پزشکی بابل 

نوع فعالیت : عمومی

تعداد تخت فعال : 205 تخت

امکانات موجود:

 تعداد تخت عمل: 9 تخت

درمانگاه یا کلینیک تخصصی : - داخلی، ارتوپدی، پوست، قلب و عروق، جراحی عمومی، جراحی کلیه و مجاری ادراری، جراحی مغز و اعصاب، جراحی ترمیمی، تغذیه، توان بخشی و درد و بیهوشی

اورژانس، رادیولوژی، آزمایشگاه، پاتولوژی، فیزیوتراپی، آندوسکوپی، سیستوسکپی، کلونوسکپی، سونوگرافی، ERCP، الکتروکاردیوگرافی، اکوکاردیو گرافی، آنژیوگرافی، پزشکی هسته ای، سی تی اسکن، گچگیری، بینایی سنجی، گفتار درمانی، تست ورزش و داروخانه

ویژگی بارز : وجود بخش پیوند کلیه و انجام هزار پیوند از بیماران استان و هم جوار و حتی بیمار خارج از کشور و وجود جراحان مجرب و انجام ارتوپدی و درمان بیماری های سرطان

 

 • نام بیمارستان : شهید رجایی وابسته به علوم پزشکی بابل 

نوع فعالیت : عمومی

تعداد تخت فعال : 35 تخت

امکانات موجود:

درمانگاه یا کلینیک تخصصی : - عمومی، رادیوتراپی، خون و انکولوژی

سایر خدمات پاراکلینیکی: 1- رادیوتراپی (کبالت 2 دستگاه، دستگاه نیمه عمقی 1 دستگاه)   2- دستگاه شتاب دهنده پریموس D2 (ا دستگاه) 

ویژگی بارز : به صورت 4 شیفته مشغول به فعالیت می باشد.

 

 

 

 
 
 • جاذبه های مازندران
 • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
 • موزه ها
 • وب سایت حضرت امام
 • وب سایت مقام معظم رهبری
 • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5