قدمت صنایع دستی مازندران
1393-05-06 10:02 (آخرین بروزرسانی : 11:39 06-05-1393)
 

قدمت صنایع دستی مازندران

نخستین نشانه های صنایع دستی مازندران را می­توان به حدود 6500 سال قبل از میلاد دانست. وسایلی که درغار کمربند در نزدیکی شهرستان بهشهر بدست آمده تاریخ 6500 سال قبل از میلاد را نشان می دهد که رسیدن نخ از پشم گوسفند و موی بز بطور ابتدایی در آن زمان متداول بوده است.

در کتاب صنایع دستی کهن ایران آمده است: "در حفاریهایی که در آغاز سالهای 1950 در غاری نزدیک دریای خزر قطعات پارچه بافته شده از پشم گوسفند و موی بز بدست آمد و با روش آزمایش کربن 14 معلوم شد که مربوط به 6500 سال -200سال کمتر یا بیشتر – پیش از میلاد مسیح است. (صنایع دستی کهن ایران) و این گواه بر این ادعاست که نساجی سنتی در استان مازندران و مخصوصاً شهرستان بهشهر قدمتی به درازای تاریخ دارد و پیشینه این هنر در جهان به این منطقه می­رسد. از جمله صنایع دستی دیگری که در منطقه سابقه طولانی دارد قالی بافی (که از گروه رشته های صنایع دستی خارج گردیده) گلیم، مصنوعات چوبی، پوشاک سنتی، صنایع فلزی، نمدمالی و حصیربافی و ... می­باشد.بنابر شواهد سفالگری در قرن 11 پیش از میلاد مسیح و قالی بافی در سده سوم هجری و نساجی سنتی و ابریشم پشمی در قرن چهارم و هنرهای چوبی در قرن نهم هجری در استان رواج بسیار داشته و در اوج فعالیت بوده است. از جمله رشته های بومی منطقه که قدمت بسیار دارد نساجی سنتی، نمدمالی ،هنرهای چوبی و سفالگری است.

استان مازندران با توجه به موقعیت خاص آب و هوایی وجود جنگلهای سرسبز و دلنشین و تنوع چوب و نعمتهای خدادادی دیگر ،زمینه خاصی را برای مشاغل کشاورزی ، دامداری و صنایع وابسته به آن مثل بافته های داری و صنایع چوبی فراهم آورده است. علاقمندان و جوانان زیادی در سالهای اخیر با وقوف به موقعیت ممتاز استان از جنبه های فوق مبادرت به کسب مهارت های شغلی کوتاه مدت نموده و به فراخور موقعیت خود یکی از حرف صنایع دستی را به عنوان شغل انتخاب و از این طریق امرار معاش می­نمایند. 

 

عاطفه شعبانی- جایگاه صنایع دستی در توسعه گردشگری روستایی مطالعه موردی دهستان عشرستاق بهشهر پایان نامه کارشناسی ارشد-جغرافیا وبرنامه ریزی توریسم-دانشگاه آزاد ساری-1391-

 

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5