مراسم روز ملی موزه در رامسر برگزار شد
1394-02-31 10:19
 

مراسم روز جهانی موزه در دهکده صنایع دستی رامسر برگزار شد.

عیسی خاتمی مسئول موزه ملی رامسر(موزه شمال) شامگاه چهارشنبه در مراسم روز جهانی موزه در رامسر گفت: موزه ها محل تفکر و اندیشه است زیرا مردم با نگاه به اشیاء در داخل قفسه موزه به خود می آیند و وادار به تامل در خصوص زندگی گذشتگان می شوند.

وی اظهار داشت: اگر ما تقویم سالنامه کشورمان را ورق بزنیم با روزهای مختلفی برخورد می کنیم که یکی از آنها روز جهانی موزه است.

وی با گرامیداشت روز ۲۸ اردیبهشت، روز جهانی موزه گفت: در روز جهانی موزه تمام علاقمندان موزه با هم توافق بستند تا در این روز میراث گذشتگان را پاس نگه دارند.

خاتمی ادامه داد: با اینکه در موزه ها اشیاء در داخل ویترین قرار دارند ولی سخن می گویند و موزه به انسان می گوید که همه ما رفتنی هستیم و هویت، گذشته را مشخص می کنند و نسل ها را به هم وصل می کند و موجب اتحاد و همبستگی است.

خاتمی با اشاره به مقاله یک نویسنده خارجی گفت: این نویسنده یکی از علل خروج جوانان تحصیلکرده به خارج از کشور را اینگونه بیان کرد که آنها خود را نشناختند و یا شناسانده نشدند و این به این معنی است که یک برش فرهنگی رخ داد.

وی اظهار داشت: نیم قرن پیش ترکیه به دهیار هر روستا تاکید کرد که هر چیز با قدمت را در کنار همان روستا برای نمایش به صورت موزه در آوردند و امروزه به یکی از چهار کشور اول جذب توریست تبدیل شده است.

وی گفت: آن چیزی که ما امروز از زندگی خود دور می اندازیم سالهای بعد دیدنی و جایگاهی در موزه خواهند داشت.

وی با تاکید به اینکه همه ما باید در خانه خودمان موزه درست کنند افزود: باید اجازه ندهیم بزهکاران فرهنگی میراث گذشته های ما را نابود کنند و به بهانه سود جویی بعضی میراث ما را از بین ببرند.

 

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5