سلام میانکاله به میهمانان مهاجر/پرنده های پولسازدر مازندران
1394-06-28 08:51 (آخرین بروزرسانی : 13:22 28-06-1394)
 

با فروکش کردن گرمای هوا و مساعد شدن تالاب بین‌المللی میانکاله، پرندگانی از مناطق شمالی دریای خزر و سیبری وارد پناهگاه حیات‌وحش میانکاله شدند.

این پرندگان آبزی و کنارآبزی شامل اردک نوک‌پهن، اردک سرسبز، گیلان‌شاه، باکلان و انواع خوتکاها هستند که جمعیت آنها به حدود 20 هزار قطعه می‌رسد.

تالاب بین‌­المللی میانکاله یکی از زیستگاه‌های مناسب برای زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر بوده که به طور میانگین، سالانه میزبان بیش از 500 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر است.

پرنده نگری در مازندران هنوز در میان مردم و گردشگران چندان شناخته شده نیست و تنها توانسته است گروه خاصی از گردشگران با سلایق تقریبا خاص را به خود جذب کند.

اندکی توجه و سرمایه گذاری در آن می تواند این شاخه از گردشگری را به یک بخش پردرآمد برای صنعت گردشگری در کشورمان مبدل سازد صنعتی که تاکنون ناشناخته باقی مانده است.

شبه جزیره ی میانکاله در شمال شرقی بهشهر واقع شده است. مساحت آن 68800 هکتار و ارتفاع آن 20 متر پایین تر از سطح دریای آزاد است. این زیستگاه مجموعه ای از شن زارهای ساحلی، اراضی باتلاقی، آبگیر، مناطق جنگلی با پوشش درختچه های گز، تپه های شنی، جنگل انارستان، بوته های تمشک و ازگیل است. کل منطقه با وسعت 97200 هکتار در تاریخ 12/8/1384به عنوان «منطقه ی حفاظت شده» تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست درآمد. در تاریخ 21/5/1353 به دلیل دارا بودن ویژگی هایی چون جذب گونه های نادر و در معرض خطر انقراض پرندگان آبزی مهاجر، ارزش های آبزی پروری به خصوص در جهت تکثیر طبیعی و زاد و ولد ماهی کپور و کلمه، همچنین جاذبه های طبیعی خاص به «پناهگاه حیات وحش» ارتقاء یافت. شبه جزیره‌ی میانکاله، خلیج گرگان و آب بندان لپو زاغمرز در همین‌سال به عنوان تالا‌ب‌های بین‌المللی کنوانسیون رامسر با وسعت 100000 هکتار به ثبت رسیدند. پناهگاه حیات وحش میانکاله با وسعت 68800 هکتار در سال 1355 از سوی یونسکو اعتبارنامه ی شبکه ی «ذخیره گاه های زیست کره» جهان را دریافت کرد. این تالاب همچنین به عنوان منطقه‌ای مهم برای پرندگان توسط سازمان بین‌المللی حیات پرندگان شناسایی شده است. در این منطقه 126 گونه پرنده آبزی گزارش شده است که 40 گونه از نظر بین‌المللی دارای اهمیت بوده و از کانون‌های زادآوری اگرت، حواصیل، پرستو و گلاریول در فصل تابستان حمایت می کند. علاوه بر پرندگان می توان به پستاندارنی از قبیل شغال، گراز، گربه جنگلی و فک دریای خزر اشاره کرد

 

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5