بخش دوم مستند ازسرزمین شمالی
1394-08-10 11:35 (آخرین بروزرسانی : 11:38 10-08-1394)
 

فاز نخست اين مجموعه پيشتر در سال ٩٣ توليد شده بود كه مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. «در قلب رامسر، سرزمين روياها» كه در آن به روستاهاي نمونه گردشگري جنت‌رودبار و جواهرده پرداخته شد، «به سوي دريا و جنگل» با محوریت معرفی شهرهاي نوشهر و چالوس و مناطق پيراموني، «گذر بهشت، غرب تا شرق»، «سوادكوه؛ شگفتي‌هاي كوهستان»، «بنافت، در سايه‌سار هيركاني» و «كجور؛ سرزمين كهن» نام قسمت‌های پخش شده این مستند تلویزیونی در فاز نخست بود.

کارگردان این مجموعه به همشهری گفت: با توجه به استقبال مخاطبان فاز دوم مجموعه در دستور كار تهيه و توليد قرار گرفت. این برنامه در زمینه مازندران‌‌شناسی و مازندران‌گردی تولید می‌شود و به میراث فرهنگی، میراث طبیعی و میراث ناملموس مازندران در شاخه‌های باستان‌شناسی و تاریخ، محیط‌زیست، طبیعت و حیات‌وحش، مردم‌شناسی و آداب و رسوم می‌پردازد.

«یاسر طالبی» که علاوه بر کارگردانی، نويسندگی، تصویربرداری و تدوین این مجموعه را به عهده دارد، افزود: گروه مجموعه مستند «از سرزمین شمالی» به شهرهای مختلف مازندران سفر می‌کند تا مخاطبان را با تاریخ، فرهنگ، مناطق دیدنی و غذاهای محلی و دیگر جذابیت‌ها و سنت‌های بومی این خطه آشنا کند.

وی اظهار کرد: در فاز دوم اين مجموعه که در 7 قسمت 40 دقيقه‌اي تولید می‌شود، به جاذبه‌های دیگر مناطق استان پرداخته شده است. «بهشهر در جست‌وجوي آيينه‌ها»، «زمستان و سفر به شرق»، «ساري؛ پايتخت شش هزار ساله»، بابل؛ قصه‌ها و رنگ‌ها»، «آمل؛ دروازه مازندران»، «بلندی‌های دره بلده» و «در روياي رامسر» عناوین قسمت‌هایی است که در فاز دوم این مجموعه مستند تولید شده و به زودی پخش می‌شود.

این کارگردان و مستندساز مازندرانی خاطرنشان کرد: در این مستند به نقاط بکر و دیده نشده مازندران سفر کردیم و زوایای پنهانی را که اغلب مازندرانی‌ها آشنا نیستند، در زمانی اندک در معرض دید مخاطبان قرار دادیم. نکته بعدی، انتقال فرهنگ و آداب و رسوم آیینی است که در این زمینه خیلی کم کار شده است. مهم‌تر از همه شناخت مسافران بیشتر از دریاست تا آیین‌های این استان. در حالی‌که سهم مازندران از آمدن مسافران انواع معضلات فرهنگی و زیست‌محیطی است که با نگاه تحلیلی در این مجموعه به آن پرداخته شده است.
«میترا روحی‌منش»(مجري طرح و تهیه‌کننده)، «مهدی خلیلی»(راوی)، «میثاق مدانلو»(صدابردار و صداگذار)، «احمد محسن‌پور»(موسیقی)، «حجت قدمی»(دستیار کارگردان و برنامه‌ریز)، «رقیه عالمی»(دستیار تهیه)، «حسین متاجی»، «میترا روحی‌منش» و «سیمین لهراسبی»(گروه پژوهش)، «محمدمهدی خلیلی»(مدیر تولید)، «مونا حافظی»(عکس) و «محمد غزالیان»(گرافیک) دیگر اعضای تولید این مجموعه هستند

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5