زیباترین مسیرریلی ایران همنشین با تاریخ و طبیعت
1395-02-21 10:03 (آخرین بروزرسانی : 12:14 21-02-1395)
 

هشتاد سالگی ساخت پل تاریخی ومهم ورسک بهانه ای شد تا جاذبه های مسیر ریلی راه اهن شمال را برای دیدن این معماری دیدنی و تحسین برانگیز را طی کنیم.

سفری ریلی با درزینی کوچک که خود تجربه ای خاطره انگیز است.سفر از ابستگاه راه اهن ساری که هنوز معماری گذشته را در ان می توان نظاره گر بود اغاز شد.

راه آهن شمال دارای 31 ایستگاه بزرگ و کوچک است و به لحاظ شرایط اقلیمی به دو قسمت جلگه ای و کوهستانی تقسیم می شود.

ایستگاههای قطار در مسیر راه اهن شمال با معماری جذاب خود توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.ایستگاههایی که اگر چه به امکانات امروزی مجهز شده اند اما هنوز از حیث بصری مولفه های گذشته را نیز روایت می کنند.

قطارهای مسافری که از راه می رسند پشت پنجره های قطار مسافرانی را می بینید که با تلفن همراه خود از ساختمان ,معماری وطبیعت اطراف ایستگاهها عکس می گیرند.

مسیر راه اهن شمال هم نشین با کوه ,جنگل ,تاریخ و معماری است.در قطارهای این مسیر نباید فرصت دیدن و نشستن پشت پنجره را از دست داد.این زیبایی در مسیر سوادکوه به اوج می رسد.مسیری رویایی و خاطره انگیز که برای  گردشگران دیدنی است.

ایستگاههای راه اهن شمال هرچند به امکانات و تجهیزات مدرن امروزی مجهز ند اما همچنان از ابزار گذشته نیز بهره می برند.

نکته جالب توجه اطمینایی است که کارکنان راه اهن به ابزار قدیمی دارند ومعتقدند که درصد خطای بسیار کمی دارند.

دریافت مجوز حرکت در مسیر هنوز مربوط به هفتاد سال گذشته است و با میله های کوچکی انجام می شود که لوکوموتیو رانان با دریافت و واگذاری ان مجوز ادامه مسیر را دریافت می کنند.

حتی تلفن های هندلی هم با وجود تلفن های تصویری روی میز روسای ایستگاهها جایگاه خود را دارند .

معماری اعجاب اور مسیر راه اهن شمال در مسیرکوهستان و جنگل جاذبه ای است که حتی برای گردشگران خارجی هم جذاب است.

پل ها و تونل هایی که با گذشت 80سال همچنان پابرجا ,محل تردد غول های اهنی هستند که روزانه دهها بارمسیر را طی می کنند.

سازه هایی که با ابتدایی ترین ابزار بشری در دل کوه و جنگل ساخته شده اند و حتی برای معماران و مهندسان امروز هم شگفتی سازند.

پل ها و تونل هادر نقاطی دور از دسترس انسان با  طبیعت  پرباران و رانشی منطقه ان هم با کمترین اسیب به محیط زیست با بیل و کلنگ و توان کارگران ساخته شده اند .

طراحی مسیر 115 کیلومتری خط راه آهن شمال از گدوک تا قائم شهر به گونه ای بوده که با ساخت آن یکی از زیبا ترین مناظر دست ساز بشر در دامنه های شمالی رشته کوههای البرز پدید آمده است. در این مسیر دره های عمیق ، قله های رفیع و صعب العبوری وجود دارد که موجب احداث راه آهن با تعداد بسیاری تونل و پل های بزرگ و کوچک ،همراه با خطوط حلزونی شکل معروف به سه خط طلا شده است .

درست روبروی پل تاریخی و باشکوه ورسک مزاری وجود دارد که مهندس و طراح این پل در ان ارمیده است.

والتر ایکنراتریشی که در سایه تلاش و خلاقیت خود و همکارانش چنین سازه تحسین برانگیزی را میان دو صخره با عظمت خلق کرده است پس از مرگ بهترین مکانی را که برای مزارش برگزیده ورسک است.

پل از ملات سیمان و شن شسته شده و آجر ساخته شد و در ساختمان آن از آرماتور استفاده نشده‌ است. پل ورسک که اکنون از ساخت آن بیش از 80 سال می‌گذرد خم به ابرو نیاورده و حیرت هر گردشگری را بر می‌انگیزد.

 پل ورسک در شمار مهم‌ترین آثار فنی مهندسی راه آهن شمال ایران محسوب می‌شود و با شمارۀ ۱۵۴۳به ثبت ملی رسیده‌ است.ا

راه اهن شمال پس از هشت دهه خدمتی که این پل به مردم ایران داشته قصد دارد نمادی از پل ورسک را در جوارقبر ایکنر احداث کند.

روزگاری از این پل برای اشغال ایران وحضوربیگانگان استفاده شد و بعدها پس از پیروزی انقلاب برای عزیمت رزمندگان شمالی تا جانانه و شجاعانه دشمن متجاوز را از این اب و خاک برانند.

 

 
 
  • جاذبه های مازندران
  • هنرهای سنتی و صنایع دستی استان مازندران
  • موزه ها
  • وب سایت حضرت امام
  • وب سایت مقام معظم رهبری
  • وب سایت ریاست جمهوری
حدیث روز
نشانی اداره
ساری - میدام امام - ابتدای خیابان جام جم - اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران
01133391001-5